29 Ocak 2016 Cuma

Dedektör

Dürbün , uzaktaki cisimleri daha net görmeye yarayan optik bir alet diye adlandırabiliriz . Kelimenin aslı farsça bir kelimedir . Dur uzak ve bin görür kelimelerinde oluşturulmuştur . Dürbün , iki teleskopun bir menteşe ile birbirlerine bağlanmasından oluşur . Her iki teleskopun optik sayısı aynıdır ve aynı zamanda teleskopun ucunda optik merceği bulunur . Merceği bakılan cinsin ışığını kırmak çin koyulur . Teleskobun göze gelen uç kısmına ise göz merceği koyulur ve göze zarar vermez aksi taktirde bir nevi gözlük camı gibidir . Define dürbünü ise bu ve bunun gibi dürbünlerden oluşan dedektör cinsidir . 

Define dürbünü dedektör  diğer dürbünlerden ayıran bir diğer özellik ise , define dürbünü dedikleri alet genelde askeri amaç ile kullanılan termal kameralardır . Bunlar çok düşük farklılıkları ayırt edemez ancak güneş gittikten sonra akşam üzeri toprağa bakıldığında bir şeyler görünür . Bu ve bunun gibi birçok anlatım vardır . Ancak define dürbünü diye bir şey yoktur . Bunu yapabilmek nerede ise imkansız bir işlemdir . Bu ve bunun gibi saçmalık ve dolandırıcılıklar yerine define aramak ve bulmak için tasarlanmış olan elektronik cihazları kullanabilirsiniz . 

Alan taramalar , dedektör ve görüntülü toprak altı görüntüleme cihazları ile toprak altında bulunan verilerin yerlerini tespit edebilirsiniz . Yerlerini tespit etiğiniz verilerin ne olduğunu ve kaç metre derinlikte bulunduğu verilerine de ulaşabilirsiniz . Bu ve bunun gibi elektronik ve manyetik sistem düzeneği ile çalışan cihazlar oldukça etkili olup net sonuçlar verebilmektedir . Bu neden ile hem maddi hem manevi açıdan zarara uğramamış olur ve bu tür cihazlar ile tüm hazine ihtiyaçlarınızı karşılaya bilirsiniz